PVD Kaplama

Basınç altında atomizasyon veya buharla sert kaplama,PVD (Physical Vapor Deposition) olarak adlandırılır. Aşınma direnci yüksek, sürtünme katsayısı düşük kaplamalar oluşturmak amacı ile uygulanır ve daha düşük işlem sıcaklıklarında yapılabilmesi ve geniş kaplama aralıklarında olması avantaj sağlar. Genel olarak çelik malzemenin yüzeyine uygulanan kaplama çeşidi olup; alüminyum, demir, pirinç ve zamak gibi malzemelere de ön işlem yapıldıktan sonra uygulanabilir.

PVD kaplama, eski nesil kaplama tekniklerine göre daha dayanıklı ve çevreye duyarlı bir kaplama işlemidir.

Pvd kaplama öncesinde ürünlerin yüzey temizliği için titiz ve özverili bir çalışma gerekmektedir. Temizlik işlemine gerektiği kadar özen gösterilmez ise işlem sonunda ürünlerde istenilen kaplama kalitesine erişilemez. Bunun için aşağıdaki̇ temi̇zli̇k adımlarını özenle uygulamaktayız:

Yağ Alma İşlemi

Tank içerisinde bulunan, istenilen ısı derecesine ulaşmış su ve çevreye duyarlı kimyasallar ile imalattan gelen ürünleri̇n yüzeyinde ve içerisinde bulunan yağ tabakasını eritip, çözülmesi işlemini uygulamaktayız.

Ultrasonik Yıkama İşlemi

Ultrasonik yıkama, yüksek frekanslı ses dalgalarının sıvı dolu tankın içerisi̇ne uygulanması ve tank içindeki malzemelerin yüzeyinde ve içindeki yağ ve kirlerden arındırılması işlemidir. Ultrasonik enerjisi kavitasyon adı verilen etkiyi açığa çıkararak temizliğin gerçekleşmesini sağlar. Sıvı solüsyon içerisinde oluşan baloncuklar, tankın içine batırılmış ürünün yüzeyine çarparak patlaması sonucu yüksek enerji ortaya çıkar. Patlayan baloncuklar kirli yüzeye çarptığında sahip oldukları enerji̇ i̇le çarptıkları noktalarda bulunan yabancı maddeleri̇ fırçalama ve ovalama tekniğiyle temizlenmesini sağlar. Ultrasonik yıkama tekniğine ihtiyaç duyulmasının sebebi; başka işlemlerle ulaşılamayacak noktalara ulaşılıp; zor veya mümkün olmayan parçaların etki̇n bir şekilde temizlenmesinin sağlanmasıdır. Biyolojik olarak parçalanabilen temizlik kimyasalları kullanılarak çevreye zarar vermeden temizlik yapılır. Su, elektri̇k ve çevre dostu kimyasal maddeler kullanılarak çok kısa sürede etkin temizlik sağlar.

Durulama İşlemi

Ultrasonik yıkama işlemi ile temizliği tamamlanmış olan parçaların yüzeyinde bulunan kalıntılar tank içerisinde bulunan saf su ile durulanır.

Kurutma İşlemi-Endüstriyel Fırın

Fırının kullanım amacı, yüzey temizliği tamamlanmış olan parçaların iç bölümlerinde kalan su, yağ veya nem gibi unsurların tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Ürün, kalite ve detay yoğunluğuna göre gerekli olan süre ayarları yapılarak ürün içi temizliği de tamamlanmış olur. Bu aşama uygulanmadığı zaman, detay işçiliği yoğun olan ürünlerin pvd kaplamasında genellikle kusurlar oluşur. Bu sebeple fırın ile kurutma işlemi yüksek önem arz eder. Temizlik aşaması özenli bir şekilde tamamlanmış olan ürünler, pvd kaplama işlemi yapılarak sonlandırılır. Yağ alma, ultrasonik yıkama ve durulama tankı içerisinde kullanılan suların saflık derecesi de son derece önemlidir. Firmamız bünyesinde yüksek kalitede saf su üreten makine ve ekipmanlar bulunmaktadır.